Pielgrzymka akademicka UPJP II

img_7237Na początek coś dla ducha… Jeszcze przed inauguracją roku akademickiego, 30 września br., wspólnota naszego seminarium wyruszyła na pielgrzymkę akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Celem pielgrzymki było Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zlokalizowane w dawnych Krakowskich Zakładach „Solvay” stało się miejscem spotkania profesorów, duszpasterzy, studentów uniwersytetu. Najliczniejszą grupę stanowili klerycy krakowskich seminariów, zarówno  diecezjalnych jak i zakonnych. Na miejsce dotarliśmy komunikacją miejską oraz jak to mamy w zwyczaju… na rowerach.

Najpierw zostaliśmy przywitani przez rektora UPJPII ks. prof. dra hab. Wojciecha Zyzaka. Po nim wygłosił swoją konferencję dr hab. Krzysztof Gulba. Zatytułował ją W sieci jest wszystko. Prawie. Jeśli ktoś spodziewał się mowy na temat ewangelicznych perykop z nad Jeziora Genezaret mógł się bardzo rozczarować. Konferencja dotykała spraw związanych z Internetem, jego użytkownikami oraz miejscem Kościoła w społecznościach internetowych. Choć, jak sam podkreślał, masa informacji, która powstaje i jest udostępniana w sieci, i jest pewnym bogactwem, nie zastąpi nigdy nam tego, co dostępne jest dla naszych zmysłów, uczuć i emocji.

W czasie Mszy Świętej homilię wygłosił o. Łukasz Stec OFMCap. Zaprosił wszystkich do radosnego przeżywania swojej wiary. Zbawienie, które już się dokonało, jest źródłem szczęścia. To szczęście i radość wypływa z przyjęcia zbawienia wiarą. Wiara zaś daje siły do wypełniania swoich obowiązków i świadczenia o zbawieniu dla wszystkich, którzy je przyjmą.

Na zakończenie pielgrzymki odmówiliśmy wspólnie Różaniec. Niech modlitwa zanoszona na początku roku akademickiego wyjedna łaskę potrzebną do owocnego studiowania!

tekst: Patryk Chmielewski SDB
foto: Adrian Sroka SDB