Bezdomnym na pomoc

img_9070-kopiaWe wtorek, 29 listopada, w naszej wspólnocie pojawiło się dwóch gości. Byli to o. Henryk Cisowski OFM Cap i pani Jolanta Kaczmarczyk z Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie. W odpowiedzi na specjalne zaproszenie księdza rektora zgodzili się opowiedzieć nam o dziele dla bezdomnych, które prowadzą w centrum Krakowa.
Ojciec Henryk i pani Jolanta podzielili się z nami swoją pracą i radością z przebywania wśród najbardziej potrzebujących. Bezdomni, w których odkrywają Jezusa, są wśród nas. Mają utarte miejsca przebywania w dużych aglomeracjach miejskich (szczególnie zimą), centrach handlowych, dworcach. Zostaliśmy zaproszeni, by spojrzeć na bezdomnych w nowy sposób – dostrzec w nich ludzi w potrzebie. Poznając historie kilku z nich mogliśmy zobaczyć tragedie i ciężkie życiowe doświadczenia bezdomnych, szczególnie z okresu dzieciństwa. Okazuje się, że wielu z nich nie ma dokąd wracać, bo rodziny były patologiczne, bo kończąc pobyt w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, bądź zakładach karnych zostali pozostawieni sami sobie.

Patrzymy na tych, którzy dotarli do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i przemienili swój sposób życia, i dostrzegamy uśmiech, radość i wdzięczność. Uśmiech i radość z przemiany życia, a przede wszystkim wdzięczność za wyciągniętą dłoń. Spotkanie było dla nas motywacją do zrobienia kroku w stronę najbardziej potrzebujących. Dziękujemy za to serdecznie!

Zachęcamy do odwiedzenia strony dzieła: http://www.dzielopomocy.pl

Tekst: Patryk Chmielewski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB