Uroczystość świętego Józefa

W tym roku trochę nietypowo, bo 20 a nie 19 marca, obchodziliśmy w Kościele powszechnym Uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Dla nas, Salezjanów, jest to dzień szczególny, gdyż święty Józef jest jednym z głównych patronów naszego Zgromadzenia.

Patron Kościoła, czystości, rodzin, ojców, kobiet w ciąży, umierających, dobrej śmierci, robotników, pracujących, ubogich, ekonomistów, obu Ameryk i tak zwanego Nowego Świata. Nic dziwnego, że Ksiądz Bosko widział w świętym Józefie wzór do naśladowania, a także potężnego orędownika w Niebie u Boga dla swojego młodego Zgromadzenia, ustanawiając go, obok Maryi Wspomożycielki i świętego Franciszka Salezego głównym patronem Zgromadzenia.

W naszej wspólnocie seminaryjnej dzień ten był okazją nie tylko do radosnego, uroczystego świętowania, ale także momentem, kiedy możemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim pracownikom naszego domu. W ich intencji modliliśmy się podczas uroczystej Eucharystii w kaplicy seminaryjnej.

Po pokrzepieniu serc przyszedł czas na pokrzepienie ciała. Podczas obiad i wspólnej kawy z pracownikami, mieliśmy okazje osobiście im podziękować a także podtrzymywać i jeszcze bardziej pogłębiać rodzinną atmosferę panującą w naszym domu.

Wierzymy, że takie uroczystości są dla nas nie tylko umocnieniem w wierze, ale szansą do zacieśnienia relacji i jeszcze większego ukochania charyzmatu salezjańskiego. Święty Józefie – módl się za nami!

Tekst: Michał Słojewski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB