Już za tydzień  9-11 czerwca w Poznaniu, odbędą się uroczystości jubileuszowe 75 lat od śmierci salezjańskich wychowanków z Poznania. Już teraz prezentujemy klip promujący naszych Błogosławionych Wychowanków! […]

15 Kwi / 2013

Zwiastun Dobrej Nowiny

„To jest nasza droga; trzeba żyć dla Boga, nie dla ludzi”. Tak o swoim przyjacielu, ks. Nikodemie Pisarskim, czyli tytułowym „zwiastunie”, mówi ks. Michał Moskwa. Obaj salezjanie wyjechali do Japonii jako młodzi misjonarze i są tam już od 75. lat. Tam przeżyli koszmar II wojny światowej i obserwowali skutki wybuchu bomby atomowej. Zaraz po wojnie ks. Nikodem, prężnie działający misjonarz, świetny organizator, zajął się odbudową szkół i przedszkoli. Znany jest też ze szczególnej troski o sieroty i ich edukację. […]

29 Lut / 2012

Z uśmiechem do nieba

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu naszej grupy medialnej Art. 43 „Z uśmiechem do nieba”.
Film opowiada o świadectwie życia księdza Józefa Hołyńskiego SDB

17 Maj / 2010

,,Tour de Łosiówka”

W dniu 14 maja 2010 na terenie WSD TS w Krakowie odbyły się II Międzyseminaryjne Mistrzostwa Krakowa w kolarstwie o puchar Księdza Inspektora Marka Chrzana. Trasa ok. 1,8 km, którą trzeba było pokonać 3 razy (jak się okazało później była bardzo trudna i sprawiła wiele trudności uczestnikom) przebiegała krętymi […]

14 Lis / 2009

Koniec rundy jesiennej

Od ostatniego meczu seminaryjnej drużyny piłkarskiej minęły zaledwie 4 dni. Kolejny możliwy termin rozegrania ostatniego meczu fazy grupowej z zespołem Sercanów był trudny do ustalenia. Na szczęście w niedziele (8 listopada) było nam dane przeżywać dzień skupienia właśnie w domu formacyjnym zgromadzenia Księży Sercanów.

Jedynym możliwym terminem okazał się dzień 11 listopada. O godzinie 16:00 na znane już boisko wybiegły zespoły Sercanów i Salezjanów. Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego i oczywiście od modlitwy. Padający przez cały czas deszcz nie ostudził zapału do walki w duchu sportowej rywalizacji. Mecz okazał się bardzo zaciętym i wyrównanym. Prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Wynik otworzyli Sercanie, którzy po 20 minutach prowadzili 1:0. Kilka minut później Salezjanom udało się doprowadzić do remisu. Tuż przed końcem pierwszej połowy po ładnej akcji padł kolejny gol na 2:1 dla Sercanów. W drugiej części meczu zespół Sercanów atakował niemal przez cały czas. Naszej drużynie udało się wyprowadzić zaledwie kilka kontrataków, które pozwoliły szczęśliwie strzelić jeszcze trzy bramki. Ostateczny wynik: 4:2 dla Wyższego Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego.

Taki wynik był naszym marzeniem, zwłaszcza jeśli wspomnieć fakt, że w minionym sezonie drużyna Sercanów zajęła w rozgrywkach drugie miejsce! Tymczasem po zakończeniu tego spotkania to ekipa salezjańska może być pewna występów w dalszej części rozgrywek. W czterech meczach udało się zdobyć komplet 12 punktów, przy niezłym bilansie bramek 25 strzelonych 9 straconych. Niestety, na kolejne emocje ligowe przyjdzie nam poczekać aż do wiosny…

Salezjanie vs Sercanie from art43TV4 on Vimeo.

Salezjanie-Kapucyni-11.10-209Minął zaledwie tydzień od „biegu trzech kopców” i „wyścigu kolarskiego”, a sportowy duch był ciągle żywy w naszej wspólnocie. Ten duch zupełnie nie przeciwstawia się duchowi salezjańskiemu toteż wielokrotnie przewijał się temat inauguracji Kleryckiej Ligi Piłkarskiej. Dla naszej drużyny seminaryjnej oznaczało to ni mniej ni więcej jak to, że 11 października 2009 o godzinie 14:00 gramy mecz z Kapucynami…

Zeszłotygodniowa aura, czyli ostre słońce i porywisty wiatr, który przeszkadzał naszym biegaczom ustąpiła pogodzie prawdziwie jesiennej. Zachmurzone niebo i niewielki deszcz nie przestraszyły nikogo, a na pewno reprezentacji seminariów Kapucynów i Salezjanów. Już przed umówioną godziną na murawie boiska KS Nadwiślan pojawili się zawodnicy obydwu drużyn. Po czasie rozgrzewki i pamiątkowych zdjęciach rozpoczęły się prawdziwe piłkarskie zawody. Dla obydwu drużyn był to pierwszy mecz Ligi, który był prawdziwym sprawdzianem umiejętności gry na dużym boisku.
Początek spotkania był bardzo ostrożny w wykonaniu obydwu drużyn. Pierwszą sytuację bramkową w siódmej minucie wykorzystał zespół salezjański i Piotr Seroczyński po dokładnym podaniu umieścił piłkę w bramce. Taki stan rzeczy sprawił, że zespoły zdecydowały się na coraz odważniejsze zagrania. Pierwsza połowa była bardzo zacięta i zakończyła się wynikiem 3:1 dla seminarium salezjańskiego. W drugiej połowie również niewielką przewagę zdobyła drużyna salezjańska. Nie zabrakło jednak ciekawych sytuacji tak z jednej jak i z drugiej strony. Ostatecznie po drugiej połowie wynik został ustalony na 9:3 dla naszej drużyny.

Braterska a zarazem sportowa atmosfera udzieliły się wszystkim, choć jak to w sporcie bywa momentami rywalizacja wychodziła na pierwszy plan. Wiele emocji studziły krople deszczu, które towarzyszy piłkarzom prawie przez cały mecz, a na koniec wyszło słońce.
kuba maciejewski SDB (art. 43)

Kapucyni vs Salezjanie from art. 43TV on Vimeo.

inauguracja_09Jeden z chrześcijańskich zespołów muzycznych, w jednej ze swoich piosenek odwołują się do Księgi Koheleta śpiewając, iż „Każda rzecz ma swój czas, każda sprawa pod niebem ma swą godzinę… Jest czas sadzenia i czas zbierania…”. Błogie, wakacyjne lato także i czas odpoczynku już za nami. Teraz przed oczami każdego studenta jawi się kolejny rok zdobywania wyżyn wzrastania w świętości.Rozpoczyna się kolejny „czas sadzenia”. Czas, w którym każdy może oddać się pielęgnacji tego, co przez cały rok zdobywa.

1 października br. na Łosiówce byliśmy świadkami rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego. WSDTS swoją inauguracje roku zaczęła przy wspólnym stole eucharystycznym, gdyż „Eucharystia jest źródłem i szczytem naszego życia”- jak w homilii podkreślił ks. Inspektor Marek Chrzan. Całej liturgii eucharystycznej, która była sprawowana o dary Ducha Świętego na nadchodzący rok akademicki dla całej kadry i studentów oraz za zmarłych Rektorów naszego seminarium: ks. bp Adama Śmigielskiego oraz ks. Stanisława Semika, przewodniczył ks. Radca Generalny Stefan Turansky SDB- Radca Regionu Europa Północ. Słowa powitania do zgromadzonych kapłanów, alumnów oraz zaproszonych gości skierował ks. Rektor Wojciech Krawczyk SDB, który zaakcentował, iż nadchodzący rok będzie „czasem budowania jedności między Bogiem, a ludźmi”. Wśród rozpoczynających bezpośrednio nowy rok akademicki: gronem formatorów, środowiskiem naukowym UPJPII, UKSW, studentów, byli także obecni ks. Inspektor Bolesław Kaźmierczak oraz Księża Wikariusze Inspektorów z Piły i Warszawy, Siostry Salezjanki oraz Salezjanie- Współpracownicy. Cała inauguracja przebiegała pod hasłem: „Kapłaństwo Chrystusa w charyzmacie ks. Bosko”.

W duchowości salezjańskiej jasno wyodrębnia się trzy stoły: stół eucharystyczny, wspólnotowy oraz posiłku. Toteż zaraz po modlitwie w kaplicy seminaryjnej, uczestnicy inauguracji w atmosferze jedności i radości spotkali się na wspólnej kawie, by tam dzielić się swoją osobą oraz swoimi doświadczeniami.
Następnie w auli seminaryjnej zabrzmiało „Gaude Mater”. Ta tradycyjna pieśń zaśpiewana przez seminaryjny chór Canticum pod przewodnictwem Pana Andrzeja Korzeniowskiego rozpoczęła oficjalne spotkanie środowiska akademickiego, gdzie przy stole prezydialnym zasiedli między innymi Ks. Dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII o. Dariusz Kasprzak oraz prelegent wykładu inauguracyjnego „Wpatrując się w Chrystusa- Kapłana”- ks. prof. dr hab. Roman Pindel, który . Na koniec spotkania zabrzmiała pieśń radości: „Gaudeamus igitur”. Całą inaugurację uwieńczył stół przy wspólnym posiłku.

„Każda rzecz ma swój czas… Jest czas sadzenia i czas zbierania”. Cóż mi pozostało, jeśli tylko złożenie życzeń studentom WSDTS? W nadchodzącym roku życzymy wszystkim studentom dużo sił i pokory w przyjmowaniu Bożej Mądrości, owocnego przeżywania nowego roku akademickiego w duchu mądrości i rzetelnego odkrywania wiedzy teologicznej, a wszystkim wykładowcom oraz formatorom naszego seminarium życzymy pragnienia dzielenia się Miłością Bożą poprzez swoje talenty ze swoimi studentami.
Jarocin SDB