30 Wrz / 2017

Ks. Tytus Zeman błogosławionym

W sobotę 30 września w słowackiej stolicy Bratysławie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB ogłosił błogosławionym ks. Tytusa Zemana, salezjanina i męczennika komunistycznego reżimu. Na tę uroczystość udała się delegacja naszego seminarium na czele z ks. prorektorem Adamem Paszkiem SDB, aby w łączności z całym salezjańskim światem a w sposób szczególny ze Słowacją uczcić nowego obywatela nieba, orędownika powołań.

Błogosławiony ksiądz Tytus, był jawnym przeciwnikiem komunizmu, opanował tereny Słowacji i Czech. Władze komunistyczne zabroniły działalności zakonów katolickich w swoim kraju i zaczęły wysyłać zakonników do obozów koncentracyjnych. Ksiądz Tytus decyduje się tajnie przeprowadzić przez granice Czechosłowackiej Republiki kleryków, aby we Włoszech mogli kontynuować studia i spełnić powołanie kapłańskie. Martwił się o młodych współbraci, nie chciał aby okrutny reżim zabrał im najważniejsze – powołanie, dar Boży. Pomógł łącznie ponad 60 seminarzystom przedostać się za granicę, do Turynu, lecz przy trzeciej próbie przekroczenia granicy został zatrzymany przez milicję. Został oskarżony przez prokuraturę o zdradę i szpiegostwo, a potem skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności. Zwolniony warunkowo z więzienia, jednak z zakazem sprawowania sakramentów. Zmęczony torturami i brutalnymi przesłuchiwaniami umiera w rodzinnych Vajnorach. Pośmiertnie zrehabilitowany.

Podczas Liturgii kard. Angelo Amato SDB odczytał list Apostolski, w którym Papież nakazuje od tej chwili Tytusa Zemana nazywać błogosławionym. Jest to moment istotny w celebracji beatyfikacyjnej. Po uroczystym odsłonięciu obrazu, w procesji przed ołtarz była wniesiona trumienka-relikwiarz nowego męczennika, ozdobiona scenami męczeństwa salezjanina z Vajnor. W swoim przemówieniu kard. Amato powiedział, że największym skarbem każdego narodu są święci i męczennicy. Kontynuując podkreślił – Słowacja założyła na swą głowę przepiękną koronę świętych, ozdobioną klejnotami, z których jednym jest dzisiejszy męczennik i gorliwy wyznawca Chrystusa – ks. Tytus Zeman.

Moment beatyfikacji księdza Tytusa stał się dla narodu słowackiego swoistym przywróceniem pogwałconej sprawiedliwości. Jego męczeństwo, mimo starań ówczesnej władzy, nie zostało zapomniane. Ofiara za Chrystusa, za Kościół i powołania została przyjęta, a owoc tej ofiary i wielu innych, rozbrzmiewa w dzwonach na nowo otwartych kościołów ziemi słowackiej.

Tekst: Artur Liashneuski SDB
Foto: Konrad Roszczyk SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend