1 Gru / 2017

Oratorium odkryte na nowo

Dla Salezjanów oratorium to szczególne miejsce w którym ks. Bosko realizował swoje wielkie dzieło wychowawczo-duszpasterskie. Stąd bierze początek nasze zgromadzenie, styl pracy oraz jakość naszego charyzmatu. Dzisiaj jest to przestrzeń, a przede wszystkim środowisko w którym każdego dnia salezjanie całego świata, spotykają się z młodym człowiekiem, by mu towarzyszyć i wychowywać, prowadzić do Chrystusa – naszego Zbawiciela. We wtorek – 28 listopada, swoim doświadczeniem pracy w oratorium, podzielił się z nami ks. Piotr Lorek – Wikariusz Inspektorii św. Jana Bosko.

Na początku ks. Piotr podzielił się z nami wspomnieniami z oratorium, do którego sam uczęszczał jako chłopiec. Podkreślił, że właśnie w oratorium zafascynował się księdzem Bosko i właśnie tam zrodziło się jego powołanie zakonne. Rzeczywistość oratorium towarzyszyła mu przez wszystkie lata formacji. W czasie studiów teologicznych i pedagogicznych poznawał sposoby pracy w oratorium, zaś w czasie asystencji wcielał je w życie. Podczas konferencji  opowiadał o konkretnych sytuacjach i problemach, z którymi sam kiedyś się zmagał na polu pracy wychowawczej. Ukazał nam co mieści się pod pojęciem oratorium, jak jest ono rozumiane i przyjmowane w Polsce a także poruszył takie tematy jak struktura oratorium, dobre praktyki i cele, do których powinniśmy zawsze dążyć. Na zakończenie spotkania, był czas na pytania i wymianę doświadczeń z czasów naszych praktyk duszpasterskich. Co ciekawe, podczas spotkania wyszło na jaw, że dla wielu z nas oratorium to pierwsze miejsce, w którym rozpoczęła się nasza przygoda z księdzem Bosko.

Tekst: Janusz Garus SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend