7 Sty / 2018

Orszak Trzech Króli i kolęda we wspólnocie seminaryjnej

„Jak kiedyś Mędrcy ze Wschodu tak dzisiaj i my: mówimy światu, że Jezus się narodził!” W sobotę, 6 stycznia, Kościół katolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Jak co roku w całej Polsce miały miejsce orszaki Trzech Króli. Taki orszak odbył się również w Krakowie, gdzie mieliśmy okazję w nim uczestniczyć jako wspólnota seminaryjna. Pierwszym i najważniejszym punktem była Eucharystia sprawowana w kościele p.w. św. Stanisława Kostki na Dębnikach pod przewodnictwem ks. Adama Parszywki – przełożonego inspektorii krakowskiej. Zgromadziła się bardzo duża ilość wiernych w pięknych strojach, z różnych parafii. Po Eucharystii orszak wyruszył w stronę Rynku Głównego, gdzie spotkały się trzy grupy orszaków maszerujących przez Kraków. Na czele orszaku „zielonego” – symbolizującego kontynent azjatycki, niesiona była kopia ikony „Nieśmiertelni”, przedstawiająca męczenników chrześcijańskich i symbolizująca modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Wschodzie. Na zakończenie orszaku zostały wystawione jasełka przez dzieci i młodzież. Po nich, do zebranych tłumów słowo końcowe powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Było to bardzo wspaniałe i wyjątkowe wydarzenie. Czekamy na kolejny rok.

Po południu w naszej wspólnocie miała miejsce wizyta duszpasterska – kolęda, którą przeprowadził ks. Inspektor Adam Parszywka. Po krótkiej modlitwie oraz poświęceniu kredy i kadzidła, rozpoczęła się wizyta we wszystkich pomieszczeniach i pokojach współbraci przy radosnym śpiewie kolęd, gdzie panowało dużo radości, uśmiechu i życzliwości. Po skończonej kolędzie udaliśmy się z otrzymanymi podarkami do kawiarenki seminaryjnej na dalsze świętowanie.

Tekst: Krzysztof Papierz SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend