15 Sty / 2018

„Stara wiara do ołtarza.”

To zawołanie jednej z męskiej wspólnoty Ćwiara, pochodzącej z Augustowa, która gościła u nas w ramach kwartalnego dnia skupienia. Odpowiedzialnym za przeprowadzenie naszego skupienia był ks. Jan Hańderek SDB – duszpasterz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Tematem skupienia, nad którym pochyliliśmy się w sobotę 13 stycznia br., była współpraca duchownych ze świeckimi.

Wszystko zaczęło się tradycyjnie konferencją o godz. 9.00, lecz po chwili wstępu księdza Jana, głos przejęli Tomek, Kamil i Łukasza – liderzy wspomnianej wspólnoty. Tomek rozpoczął od historii powstania ich wspólnoty, która była podyktowana chęcią pogłębienia swojej wiary w męskim gronie. Mężczyźni i kobiety inaczej postrzegają świat, również ich przeżywanie wiary diametralnie się różni. Dlatego wspomniani mężczyźni, zapragnęli mieć własną wspólnotę, w której będą mogli się dzielić swoimi problemami, wzajemnie się wspierać oraz podejmować nowe i ciekawe inicjatywy. Tomek zmotywował nas do działania, pokazując, że poświęciliśmy całe nasze życie na służbę innym, dlatego powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać swój czas, by być wśród i dla ludzi.

Skupienie zakończyła wspólna Eucharystia. W czasie homilii, ksiądz Hańderek po raz koleiny zaprosił świecką osobę by podzieliła się swoim powołaniem misyjnym. Była to wolontariuszka SWM, która najpierw powiedziała o Bożych znakach towarzyszących jej przy rozeznawaniu drogi misyjnej. Następnie mówiła jakie lęki i bolączki miała tuż przed samym wyjazdem na misje.
Te dwa świadectwa ukazały jakie wiele ludzie świeccy pragną ofiarować innym. Potrzeba jedynie mądrych pasterzy, którzy będą wspierać i towarzyszyć im w inicjatywach, które podejmują.

Tekst: Aleksander Mastalerz SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend