28 Sty / 2018

Wspólnotowo

W każdej wspólnocie salezjańskiej jest kilka szczególnych dni w roku. Jednym z nich są imieniny Dyrektora, określane mianem Święta Wspólnoty. Choć w kalendarzu imieniny Dariusza zapisane są pod datą 19 grudnia, to w naszym domu, ze względu na liczne obowiązki, świętowaliśmy 27 stycznia.

Zazwyczaj w czasie imienin to solenizant jest w centrum uwagi. W przypadku imienin dyrektorów wspólnot salezjańskich jest trochę inaczej, bowiem to cała wspólnota staje się przedmiotem zainteresowania i cała wspólnota jest dowartościowana.  W takim dniu gromadzimy się nie „u dyrektora” ale „z dyrektorem”, by tworzyć braterską więź jedności.

Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy modlitwą. Uroczysta jutrznia o godzinie 7.30 stała się okazją do dziękowania Bogu za osobę księdza dyrektora Dariusza Kozłowskiego i zarazem prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich współbraci należących na naszej wspólnoty.

Po śniadaniu tradycyjna, salezjańska kawa, a do niej przepyszny pączek. Spotkanie przy kawie okazało się jednak podróżą w czasie, bowiem swoją obecnością zaszczycili nas hrabia i hrabina Łoś – poprzedni właściciele naszej posesji, i zaprosili, byśmy wraz z nimi wrócili do roku 1918. Po podziale na pięć grup rozpoczęliśmy naszą historyczną wędrówkę. Spotkaliśmy między innymi ks. Jana Mickunia, Majordomusa, Eugeniusza Bodo, Moshe Rosenbauma i inne postacie związane z naszą „małą ojczyzną”. Celem naszej wędrówki było zdobycie funduszy na zakup pałacyku państwa Łoś. Nie było to proste bowiem pieniądze trzeba było zarobić wykonując przeróżne czynności.

W samo południe odprawiliśmy Eucharystię, której przewodniczył Ksiądz Dyrektor, zaś okazjonalne kazanie wygłosił ks. Darek Porzucek – kierownik biblioteki. Skierował do nas pytanie: kim jest Jezus? Jakie miejsce w naszej wspólnocie zajmuje? Jeśli On – nasz Zbawca i Odkupiciel będzie zawsze w centrum to nam – ludziom, będzie łatwiej przebaczać, budować relacje i klimat zaufania.

Dzień Wspólnoty zakończyliśmy obiadem w refektarzu zakonnym.

Tekst: Akacjusz Cybulski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB, Damian Mackiewicz SDB