28 Sty / 2018

Wspólnotowo

W każdej wspólnocie salezjańskiej jest kilka szczególnych dni w roku. Jednym z nich są imieniny Dyrektora, określane mianem Święta Wspólnoty. Choć w kalendarzu imieniny Dariusza zapisane są pod datą 19 grudnia, to w naszym domu, ze względu na liczne obowiązki, świętowaliśmy 27 stycznia.

Zazwyczaj w czasie imienin to solenizant jest w centrum uwagi. W przypadku imienin dyrektorów wspólnot salezjańskich jest trochę inaczej, bowiem to cała wspólnota staje się przedmiotem zainteresowania i cała wspólnota jest dowartościowana.  W takim dniu gromadzimy się nie „u dyrektora” ale „z dyrektorem”, by tworzyć braterską więź jedności.

Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy modlitwą. Uroczysta jutrznia o godzinie 7.30 stała się okazją do dziękowania Bogu za osobę księdza dyrektora Dariusza Kozłowskiego i zarazem prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich współbraci należących na naszej wspólnoty.

Po śniadaniu tradycyjna, salezjańska kawa, a do niej przepyszny pączek. Spotkanie przy kawie okazało się jednak podróżą w czasie, bowiem swoją obecnością zaszczycili nas hrabia i hrabina Łoś – poprzedni właściciele naszej posesji, i zaprosili, byśmy wraz z nimi wrócili do roku 1918. Po podziale na pięć grup rozpoczęliśmy naszą historyczną wędrówkę. Spotkaliśmy między innymi ks. Jana Mickunia, Majordomusa, Eugeniusza Bodo, Moshe Rosenbauma i inne postacie związane z naszą „małą ojczyzną”. Celem naszej wędrówki było zdobycie funduszy na zakup pałacyku państwa Łoś. Nie było to proste bowiem pieniądze trzeba było zarobić wykonując przeróżne czynności.

W samo południe odprawiliśmy Eucharystię, której przewodniczył Ksiądz Dyrektor, zaś okazjonalne kazanie wygłosił ks. Darek Porzucek – kierownik biblioteki. Skierował do nas pytanie: kim jest Jezus? Jakie miejsce w naszej wspólnocie zajmuje? Jeśli On – nasz Zbawca i Odkupiciel będzie zawsze w centrum to nam – ludziom, będzie łatwiej przebaczać, budować relacje i klimat zaufania.

Dzień Wspólnoty zakończyliśmy obiadem w refektarzu zakonnym.

Tekst: Akacjusz Cybulski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB, Damian Mackiewicz SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend