2 Lut / 2018

Ksiądz Bosko na nowo odkrywany

Już po raz kolejny 31 stycznia mogliśmy wspólnie wraz z wszystkimi grupami duszpasterskimi przy naszym seminarium w radości i miłej atmosferze przeżyć uroczystość św. Jana Bosko. Oprócz wspólnej Eucharystii nie zabrakło także spotkania przy stole i wspólnych zabawach, które przyciągnęły wielu młodych ludzi.  Do tak ważnego dnia przygotowywała nas przede wszystkim nowenna do ks. Bosko, a także dzień wcześniej wygłoszona przez ks. wikariusza inspektorii pilskiej ks. Adama Popławskiego konferencja o naszym założycielu.

Nasze świętowanie jako wspólnota zakonna rozpoczęliśmy we wtorkowy wieczór uroczystymi nieszporami i konferencją o św. Janie Bosko. Ks. Adam zwrócił w niej uwagę na niektóre ciekawe aspekty naszego świętego Założyciela: gotowość do poświeceń, oddanie Kościołowi, łagodne usposobienie, które zjednywały mu bardzo wielu życzliwych ludzi. Choć niejednokrotnie nie było mu łatwo i spotykał także ludzi nieufnych i złośliwych, dzięki pokorze i wielkiej ufności do Boga potrafił do końca doprowadzić swoje zamierzenia.

O równie ważnych cnotach ks. Bosko w aspekcie wychowawczym w swoim kazaniu przypomniał ks. wikariusz inspektorii krakowskiej ks. Marcin Kaznowski. Zwrócił uwagę, że łatwo można przyzwyczaić się do postaci świętego wychowawcy z Valdocco, zapominając o bogactwie charyzmatycznym, które zostawił. Jego świętość, której celem było wychować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli była oparta na rozumie, religii i dobroci. Taka hierarchia wartości prowadziła z jednej strony do rozwoju intelektualnego, uczuciowego, społecznego i religijnego, z drugiej pomagała zaspokoić wszystkie pragnienia młodych ludzi. Tak jak ks. Bosko był dla nich autorytetem i duchowym ojcem tak również dzisiaj pomaga nam osiągnąć wyżyny świętości poprzez codzienność.

Po uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Adam Popławski, zebrani goście udali się na wspólną kolację. Nie zabrakło przedstawicieli  Salezjanów Współpracowników, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, duszpasterstwa Ziemi Boga, sióstr Służebniczek NMP, a także wielu innych przyjaciół naszego dzieła na Łosiówce. Po posiłku miały miejsce zabawy dla najmłodszych jak i dla starszych. Największa popularnością i z duża dozą emocji była przeżywana przez wszystkich tombola, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Pod koniec naszego świętowania nasz przełożony ks. dyrektor Dariusz Kozłowski powiedział słowo końcowe i pobłogosławił zebranych zapraszając ich na przyszły rok.

Tekst: Marcin Giemzik SDB
Foto: Adrian Sroka SDB, Damian Mackiewicz SDB

[srizonfbalbum id=50]