26 Lut / 2018

Dzień wdzięczności

W sobotę, 24 lutego, sześciu młodych współbraci z trzeciego roku otrzymało posługę lektoratu, która uprawnia ich do proklamowania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Lektorat jest pierwszą posługą na drodze ku kapłaństwu.

Uroczystość przyjęcia lektoratu w naszej wspólnocie połączona jest zawsze z Dniem Wdzięczności. Tego dnia, wraz z przybyłymi na Łosiówkę gośćmi: rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi, wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za dar naszej wspólnoty. To wyjątkowy dzień w ciągu roku, kiedy nasi bliscy mogą naocznie przekonać się jak żyjemy w murach naszego domu.

Tegoroczny Dzień Wdzięczności rozpoczęliśmy tradycyjnie wspólną uroczystą jutrznią w kaplicy seminaryjnej. Następnie był czas na śniadanie i spotkanie przy kawie, po czym ponownie zebraliśmy się wspólnotowo, by przeżyć spotkanie z Chrystusem w Eucharystii, podczas którego nasi bracia przyjęli posługę lektoratu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Parszywka SDB – przełożony Inspektorii św. Jacka. Posługa lektoratu wyraźnie akcentuje rolę Słowa Bożego. Przełożony wręczył każdemu nowemu lektorowi Pismo Święte wskazując, iż w swoim życiu powinien zawsze kierować się wskazówkami zawartymi w Słowie Bożym jednocześnie codziennie je rozważając. Zadaniem lektora jest proklamacja czytań mszalnych w zgromadzeniu liturgicznym.

Po Eucharystii, kolejnym punktem tego wyjątkowego dnia, był krótki recital naszego chóru „Canticum” pod batutą Pana dra Andrzeja Korzeniowskiego oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca naszą codzienność. Po obiedzie, rodzice, krewni i wszyscy zaproszeni goście udali się do sali teatralnej by wraz ze św. Pawłem przeżyć tegoroczne Misterium Męki Pańskiej.

Tekst: Paweł Gulka SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

[srizonfbalbum id=57]