24 Mar / 2018

Ksiądz Kardynał na Dębnikach!

Wielki Post w Krakowie od zeszłego roku stoi pod hasłem Kościołów stacyjnych. Także w tym roku wybraliśmy do naszego kościoła parafialnego na Dębnikach. Znalazł się on na liście świątyń odwiedzanych przez biskupów krakowskich z powodu doniosłej roli, jaką odegrał w życiu Karola Wojtyły. Wszystko to miało miejsce 21 marca br.

Nasza parafia dębnicka w kościele pw. św. Stanisława Kostki w tym roku gościła Jego Eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II sprawował Mszę Świętą w intencji naszej parafialnej wspólnoty. Zatrzymał się także przy doczesnych szczątkach Sługi Bożego Jana Tyranowskiego – nauczyciela Różańca Świętego. Uczynił to zgodnie z przesłaniem pielgrzymowania do stacji! Takie były początki zwyczaju nazwanego dzisiaj kościołami stacyjnymi: odwiedzanie stacji przy grobach męczenników. Celebracje takie umacniają także lokalne wspólnoty, by wspólnie budować Kościół w diecezji.

Uczestniczyliśmy w tej Eucharystii całą wspólnotą seminaryjną. Włączyliśmy się w służbę liturgiczną, a współbracia prezbiterzy w koncelebrę. Ksiądz Kardynał w swoim słowie zwrócił uwagę na wolność człowieka. Może zostać ona ograniczona przez grzech, którego należy unikać i tylko powrót do miłosiernego Ojca przywraca nam na nowo utraconą wolność.

Wygląda na to, że pielgrzymowanie pasterzy Kościoła w Krakowie na dobre zapisało się w harmonogram Wielkiego Postu. Oby było to okazją do żarliwszej modlitwy za cały Kościół Powszechny. Na zbliżający się Wielki Tydzień, niech Pan obdarzy łaską, by pełniej przygotować serca na zbliżającą się Paschę Nowego Przymierza.

Tekst: Patryk Chmielewski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

[srizonfbalbum id=64]