11 Kwi / 2018

100-lecie salezjańskiego wychowania na Łosiówce

W ubiegłą sobotę, 7 kwietnia, dom salezjański na Łosiówce świętował 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w ramach „Dialogów o wychowaniu” zorganizowano sympozjum, w którym wzięło udział wielu salezjanów, nauczycieli i wychowawców z placówek prowadzonych przez Zgromadzenie głównie z terenu Inspektorii Krakowskiej.

Sympozjum zatytułowano „100 lat dzieła salezjańskiego na Łosiówce w Krakowie” i było nie tylko spojrzeniem w przeszłość, ale także na jej podstawie zgłębieniem teraźniejszości i nieśmiałym wyglądnięciem w przyszłość. Środowisko Łosiówki przez lata bardzo dynamicznie się zmieniało. Wspólnota salezjanów przekształcała się kilkakrotnie: od domu dla studiujących na pierwszych latach teologii (tzw. „filozofów), przez tych, którzy uzyskiwali maturę, aż do teologów. Także działalność duszpasterska dla okolicznych mieszkańców, i nie tylko, zmieniała swoje oblicze. Przez lata działały w tym miejscu różne grupy formacyjne, duszpasterstwo parafialne, Oratorium, katecheza.

Przykład tych, którzy budowali Łosiówkę przez ostatni wiek stał się bazą do spojrzenia na wychowanie w duchu św. Jana Bosko dzisiaj. Uczestnicy, wsłuchując się w prezentowane przez prelegentów treści, mogli dokonać refleksji nad poszukiwaniem nowych dróg dojścia do współczesnej młodzieży, zastanowić się nad sytuacją, w której się znajdują i lepiej zrozumieć rzeczywistość ich otaczającą.

Sympozjum uświetnili swoją obecnością m.in. Radca Regionu Europa Środkowa i Wschodnia ks. Tadeusz Rozmus SDB oraz Inspektor Krakowski ks. Adam Parszywka SDB. Wśród grona prelegentów znaleźli się profesorowie z centrów studiów, jak i lokalni wykładowcy Łosiówki. Chwil artystycznych uniesień dostarczył uczestnikom występ chóru „Canticum”, a przerwy między wykładami umilał zespół „Łoś Band”, promując jednocześnie wydaną niedawno płytę pt. „Wystarczy”.

Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne „Dialogi o wychowaniu”. Pogłębiona w ten sposób wiedza teoretyczna na pewno pomoże w realizacji dzieła wychowawczego w duchu księdza Bosko na co dzień.

Tekst: Krzysztof Jaskólski SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

[srizonfbalbum id=65]