16 Kwi / 2018

„Jezus przybliżył się i szedł z nimi.”

W piątkowy wieczór, 13 kwietnia, nasza wspólnota przeżyła miesięczny dzień skupienia. Nasze Konstytucje mówią, że są to chwile duchowego odrodzenia, które dają każdemu salezjaninowi szczególną sposobność do słuchania Słowa Bożego, rozpoznawania woli Boga i oczyszczania serca.

Skupienie miesięczne przeprowadził ks. Adam Starzyk SDB. Ksiądz Adam w konferencji zwrócił uwagę na postawę uczniów, którzy szli do Emaus. Przeżyli oni porażkę, przed która uciekają z Jerozolimy. Nie mają nadziei, bo ich Mistrz umarł na krzyżu. Jednak Jezus przyłącza się do nich, a oni rozpoznają Go dopiero po łamaniu chleba. Ksiądz Adam podkreślił, że im bardziej tragiczna jest historia naszego życia, tym bardziej Jezus chce iść z nami, z naszymi problemami. On przychodzi i prowadzi z nami rozmowę, pyta o nasze trudności, nikogo nie przekreśla, nie prawi kazań, ale chce z nami rozmawiać i nas słuchać.

Po konferencji uczestniczyliśmy w Drodze Światła, w której rozważaliśmy spotkania uczniów ze zmartwychwstałym Panem. Następnie był czas na adorację Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. Adorację zakończyły ćwiczenia dobrej śmierci.

Dzień skupienia zakończyła poranna, sobotnia Eucharystia, której przewodniczył ks. Adam. W homilii poruszył temat kryzysu wiary i powołania. Uczniowie, którzy nocą płynęli łodzią do Kafarnaum, zlękli się przychodzącego po wodzie do nich Jezusa, który mówi: „To Ja jestem, nie bójcie się”. Są to słowa, które powinniśmy sobie przypominać w chwilach kryzysów i uświadamiać sobie, że Jezus jest z nami w naszych trudnościach.

Tekst: Adrian Arkita SDB
Foto: Damian Mackiewicz SDB

[srizonfbalbum id=67]