28 Kwi / 2018

Anioł nadziei chrześcijańskiej!

Święci żyją wśród nas! „Może ich życie nie zawsze było doskonałe, ale nawet pośród niedoskonałości i upadków szli naprzód i podobali się Panu”, mówi papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. W sobotę, 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach miała miejsce beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, w której uczestniczyła również nasza wspólnota.

Uroczystości przewodniczył ks. Kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ksiądz Kardynał w homilii powiedział: „W osobie Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, dokładnie w 45. rocznicę jej narodzin dla nieba, Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia, które na wzór Jezusa Dobrego Samarytanina szeroko otwiera swoje ramiona, aby przyjąć, otoczyć opieką i troską chorych, cierpiących i słabych”.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie. Była krakowską pielęgniarką, która całkowicie swoje życie poświęciła chorym i potrzebującym. Żyjąc w komunistycznym państwie nigdy nie ukrywała swojej wiary, przez co została pozbawiona funkcji kierowniczki Szkoły Pielęgniarskiej. Błogosławiona podczas swojego życia wiele uwagi poświęcała środowisku pielęgniarskiemu. Dbała o ich rozwój duchowy poprzez doroczne rekolekcje i liczne konferencje. Ułożyła „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Troszczyła się o swoich chorych, przychodząc im z ulgą w cierpieniach, ale też dbała o ich rozwój duchowy, organizując dla nich rekolekcje i zapewniając stałą opiekę kapłana. Wszystko poświęcała dla chorych i potrzebujących, nie zważając na swoje zdrowie i życie. Potrafiła sprzedać swoją biżuterię, aby kupić lekarstwa potrzebującym. Zmarła w 1973 roku w Krakowie.

Bł. Hanna jest postacią na nasze czasy. Jej postawa może nas uczyć jak dostrzegać Jezusa w osobach chorych i potrzebujących. Dla niej życie każdego człowieka było ważne, bo potrafiła poświęcić wszystko, aby przyjść z pomocą bliźniemu.
Bł. Hanno – módl się za nami!

Więcej o bł. Hannie można znaleźć na: https://hannachrzanowska.pl/

Tekst: Adrian Arkita SDB
Foto: https://hannachrzanowska.pl/, Akacjusz Cybulski SDB, Damian Mackiewicz SDB

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend