28 Kwi / 2018

Anioł nadziei chrześcijańskiej!

Święci żyją wśród nas! „Może ich życie nie zawsze było doskonałe, ale nawet pośród niedoskonałości i upadków szli naprzód i podobali się Panu”, mówi papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. W sobotę, 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach miała miejsce beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, w której uczestniczyła również nasza wspólnota.

Uroczystości przewodniczył ks. Kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ksiądz Kardynał w homilii powiedział: „W osobie Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, dokładnie w 45. rocznicę jej narodzin dla nieba, Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia, które na wzór Jezusa Dobrego Samarytanina szeroko otwiera swoje ramiona, aby przyjąć, otoczyć opieką i troską chorych, cierpiących i słabych”.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie. Była krakowską pielęgniarką, która całkowicie swoje życie poświęciła chorym i potrzebującym. Żyjąc w komunistycznym państwie nigdy nie ukrywała swojej wiary, przez co została pozbawiona funkcji kierowniczki Szkoły Pielęgniarskiej. Błogosławiona podczas swojego życia wiele uwagi poświęcała środowisku pielęgniarskiemu. Dbała o ich rozwój duchowy poprzez doroczne rekolekcje i liczne konferencje. Ułożyła „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Troszczyła się o swoich chorych, przychodząc im z ulgą w cierpieniach, ale też dbała o ich rozwój duchowy, organizując dla nich rekolekcje i zapewniając stałą opiekę kapłana. Wszystko poświęcała dla chorych i potrzebujących, nie zważając na swoje zdrowie i życie. Potrafiła sprzedać swoją biżuterię, aby kupić lekarstwa potrzebującym. Zmarła w 1973 roku w Krakowie.

Bł. Hanna jest postacią na nasze czasy. Jej postawa może nas uczyć jak dostrzegać Jezusa w osobach chorych i potrzebujących. Dla niej życie każdego człowieka było ważne, bo potrafiła poświęcić wszystko, aby przyjść z pomocą bliźniemu.
Bł. Hanno – módl się za nami!

Więcej o bł. Hannie można znaleźć na: https://hannachrzanowska.pl/

Tekst: Adrian Arkita SDB
Foto: https://hannachrzanowska.pl/, Akacjusz Cybulski SDB, Damian Mackiewicz SDB