1 Cze / 2018

Boże Ciało

W czwartek po uroczystości Trójcy Świętej obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wyrosła ona z pobożności eucharystycznej, która rozwijała się szczególnie na Zachodzie od przełomu XI i XII wieku.

Głównym powodem wprowadzenia Uroczystość Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon, które stały się powodem do ustanowienia święta w 1246 r. przez bp Roberta początkowo dla diecezji Liege. W 1252 r. święto zostaje rozszerzone na Germanię, natomiast papież Urban IV bullą Transiturus z 1264 r. ustanowił to święto jako obowiązujące dla całego Kościoła. Śmierć Urbana IV nie pozwoliła ogłosić bulli. Dopiero w 1334 r. ogłosił ją papież Jan XXII, a papież Bonifacy IX w 1391 r. polecił obchodzenie święta Bożego Ciała tam, gdzie jeszcze nie było obchodzone. W Polsce, w 1320 r. bp Nankier wprowadził to święto w diecezji krakowskiej. Pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było już obchodzone we wszystkich polskich diecezjach.

Uroczystość Bożego Ciała kieruje nas na Eucharystię. Wyznajemy naszą wiarę w żywą i prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w postaciach eucharystycznych. Procesje, które odbywają się tego dnia, są znakiem wiary i zarazem zaproszeniem Jezusa do naszego codziennego życia, do naszych domów i miejsc pracy.

W czwartek, 31 maja,  uczestniczyliśmy w tej uroczystości w parafii pw. Św. Stanisława Kostki na Dębnikach. O godz. 16 odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. Zygmunt Kostka SDB, a homilię wygłosił ks. kanonik Marian Wanat, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Po Eucharystii odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej.

Tekst: Adrian Arkita SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

[srizonfbalbum id=75]