29 Paź / 2018

Mężczyźni

Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy,
mmm, orły, sokoły, herosi?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
gdzie te chłopy? – Jeeee!…..

Kim jest mężczyzna na miarę czasów? Czyżby Danuta Rinn przewidziała, że prawie po czterdziestu latach od powstania piosenki „Gdzie ci mężczyźni” nie będzie orłów, sokołów czy herosów? Tak jak w jej czasach? W wielu miejscach możemy usłyszeć, że nie ma mężczyzn. Współczesna kultura ogłasza wszem i wobec, że jest kryzys męskości! Możemy razem z Panią Danutą zaśpiewać „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy…”. Minęło tyle lat i nadal nie ma tych mężczyzn. Może gdzieś się pochowali? A może to my, nie chcemy ich zobaczyć? Tych pokornych, cichych, wymodlonych, ciężko pracujących mężczyzn, którzy nie chcą być na „świeczniku”? Media nie wezmą „na tapetę” kogoś, kto nie jest kontrowersyjny, kogoś kto jest prawdziwym mężczyzną. Dlaczego? A no dlatego, że taki wzór męskości zburzyłby narracje, którą prowadzi współczesny świat. Żyjemy w takich czasach, gdzie niektórym bardzo zależy, by nie gloryfikować wzorów męskości, by nie było prawdziwych autorytetów, którzy wyznają katolickie wartości.

Na szczęście salezjanie z Krakowa wychodzą naprzeciw potrzebom mężczyzn. W comiesięczne wspomnienie Maryi Wspomożenia Wiernych, 24 października, zorganizowali w Kościele św. Piotra i Pawła Mszę dla mężczyzn i męski różaniec ulicami Krakowa. Było to pierwsze spotkanie, gdzie mężczyźni z Krakowa mogli się spotkać i wspólnie pomodlić. Kazanie do nich wygłosił salezjanin ks. Andrzej Gołębiowski, który zwrócił uwagę, by odmawiać różaniec nie tylko w październiku. Idąc za jego słowami, po Mszy świętej z różańcami w ręku i modlitwą na ustach, mężczyźni ruszyli ulicami Krakowa, by wspólnie zamanifestować swoją miłość do Maryi. Męski różaniec zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego przed Bazyliką Mariacką.

To nie koniec. Inicjatywa, która odbiła się pozytywnym echem w środowiskach krakowskich będzie kontynuowana. W Polsce takich modlitewnych spotkań jest coraz więcej. Mężczyźni chcą odpowiedzieć Pani Danucie… i jak zauważamy robią to bardzo skutecznie.

Tekst: Dawid Wilkos SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Fotorelacja