9 Lis / 2018

Młodzi przyjaciele księdza Bosko

Już po raz czwarty młodzież z Pszczyny odwiedziła nasz dom na Łosiówce pod przewodnictwem p. Gosi Wiatr, polonistki i animatorki życia religijnego przy parafii Miłosierdzia Bożego. Przyjeżdżają na weekendy skupienia, by formować się duchowo i radośnie spędzić czas w stylu ks. Bosko.

Po raz pierwszy przyjechali jesienią 2017 roku. Motywem tego weekendu była osoba św. Jana Bosko, patrona młodzieży. Przeżyli go pod hasłem: „Jesteś?! Bosko!”. Kolejny weekend formacyjny odbył się zimą 2018 roku. Głównym motywem były umiejętności, talenty i pasje młodych. Hasłem weekendu było powiedzenie ks. Bosko: „Nogami po ziemi, głową w chmurach”. Następnie przybyli na Misterium Męki Pańskiej wraz z młodzieżą z pszczyńskiej parafii. W końcu postanowili przyjechać po raz kolejny (i mamy nadzieję, że nie ostatni).

W dniach 2-4 listopada zatrzymali się na Łosiówce, by przeżyć weekend formacyjny pt: „Młody Bóg!”. Tematyką tego spotkania były pasje, zainteresowania, marzenia, plany i decyzje, które młodzi muszą podejmować. Grupa salezjanów pomagała im przeanalizować ich aktualną hierarchię wartości, rozwiązywać sytuacje problemowe. Były warsztat polegający na nauce rozeznawania naturalnego, nadprzyrodzonego i duchowego. Rozmawialiśmy o ich marzeniach i planach. Był czas na osobiste spotkania i rozmowy z salezjanami, na pytania i odpowiedzi, pisanie listu do samego siebie oraz na wysłuchanie świadectwa salezjanina, które dotyczyło historii życia i podejmowania decyzji. W ramach rekreacji odwiedziliśmy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz rozegraliśmy turniej w piłkarzyki.

Duchowe przeżywanie tego czasu i umacnianie relacji z Jezusem i św. Janem Bosko zapewniło nawiedzenie cmentarza, adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź święta, godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi, lectio divina oraz Msza święta.

Każdy warsztat, spotkanie, dzień było podsumowywane przez młodzież i salezjanów. Dało się zauważyć ich otwarcie na treści, rosnące zaufanie do Boga i salezjanów, chęć pięknego przeżywania codzienności i świadomość siebie oraz życia.

Młodzi otrzymali też list Biskupów, skierowany do nich na zakończenie Synodu 2018. Ten weekend były odpowiedzią na wezwanie Synodu, a przede wszystkim realizacją charyzmatu salezjańskiego, którego centrum jest obecność wychowawców wśród wychowanków.

Na koniec spotkania młodzi dzielili się „na gorąco” refleksjami i owocami przeżyć. Jedni poznali siebie, drudzy zbliżyli się do Boga, trzeci podkreślali wartość rozmowy, inni podjęli pewne postanowienia. Mianownikiem wszystkich refleksji było wyrażenie chęci na kolejne spotkanie z ks. Bosko w salezjanach.

Podziękowania za organizację i charyzmatyczną obecność należą się dk. Akacjuszowi Cybulskiemu, kl. Pawłowi Pełce, kl. Adrianowi Arkicie i kl. Damianowi Mackiewiczowi. Słowa wdzięczności kierujemy też po adresem ks. Rektora Dariusza Kozłowskiego, który jest otwarty na tego typu spotkania i błogosławi.

Wszystkie te spotkania, na przestrzeni tych czterech weekendów, uświadamiają nas, wychowawców, że takie skupienia w wąskim gronie, z modlitwą, zabawą i konkretną pracą warsztatową są potrzebne dla kształtowania przyszłych pokoleń Polaków i wiernych Kościoła.

Droga Młodzieży z Pszczyny, przede wszystkim dziękujemy Wam za otwartość na formację, chęć przybywania do salezjanów i pogłębianie przyjaźni z Bogiem i ks. Bosko! Niech Bóg Wam błogosławi!

Tekst: Damian Okroj SDB
Foto: Robert Makselon