13 Lis / 2018

Niepodległa

W tym roku obchodzimy szczególny jubileusz. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności jest dobrą okazją, aby wspomnieć to ważne wydarzenie i wyrazić wdzięczność Bogu za dar wolnej Ojczyzny.

Dzień Niepodległości jest ważnym dniem dla każdego Polaka, bo przypomina nam o ofierze naszych przodków, którą musieli złożyć, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Ze względu na weekendowe zaangażowania współbraci, 12 listopada w naszej wspólnocie wspominaliśmy to ważne wydarzenie. Na porannej Mszy świętej modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny, dziękując Bogu za wolność i prosząc o dar życia wiecznego dla wszystkich, którzy poświęcili swoje życie dla Niej. Wieczorem zebraliśmy się razem, aby wziąć udział w programie artystyczno-patriotycznym przygotowanym przez współbraci z kursu IV. Rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie ks. Jan Krawiec przypomniał nam drogę Polski do odzyskania niepodległości. Później odbył się quiz, który miał sprawdzić naszą wiedzę o Polsce. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Dbałość o kulturę i tradycje swojego narodu bardzo dobrze wpisuje się w system wychowania księdza Bosko. Wychowywał on swoich chłopaków na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli, a uczciwy obywatel to ten, kto szanuje i pielęgnuje tradycje narodowe.

Tekst: Adrian Arkita SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Fotorelacja