25 Lis / 2018

Dni odnowy ducha

We współczesnym świecie trudno o chwilę na pobycie „sam na sam” z Panem Bogiem. Zabieganie, tysiące spraw na głowie sprawiają, że niemożliwym się wydaje wytchnienie i spotkanie się w ciszy z Jezusem.

Salezjanie osadzeni mocno w realiach współczesnego świata mają za zadanie być nosicielami miłości Boga do młodzieży. By jednak okazywać tę miłość trzeba na samym początku samemu być nią napełnionym. Nasz założyciel Święty Jan Bosko dał nam narzędzie, które daje czas zatrzymania się na osobistą modlitwę z Bogiem. Wierni naszemu duchowemu Ojcu praktykujemy „dni odnowy ducha”, co w naszej seminaryjnej wspólnocie miało miejsce 23 listopada.

Towarzyszyło temu skupienie i refleksja nad naszą działalnością apostolską. Oczyszczając swoje serca korzystaliśmy ze spowiedzi, a także wysłuchaliśmy konferencji Księdza Adama Świty, który pomógł w odpowiednim przeżyciu tego dnia. Rozpoczęliśmy także nową inicjatywę „Emaus” wzorowaną na Ewangelicznym opowiadaniu o dwóch uczniach, którzy szli do wsi zwanej Emaus. Każdy z nas wyruszał w drogę z losowo wybranym współbratem. Rozmawiając indywidualnie mogliśmy poruszyć temat osobistego przeżywania powołania salezjańskiego.

Kwartalny dzień skupienia zakończyliśmy wspólnotową, poranną Mszą świętą w sobotę, 24 listopada. Tego dnia obchodziliśmy również miesięczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych. Po czym każdy z nas mógł pełen „nowych sił” wrócić do swych obowiązków, by wypełniać je z jeszcze większą gorliwością i miłością.

Tekst: Dominik Iwański SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Fotorelacja