5 Lut / 2019

Zaryzykuj dla Boga

Czy łatwo dzisiejszej młodzieży odpowiedzieć na głos Bożego powołania? Jak rozpoznać głos wzywającego nas Pana? Na te pytania grupa współbraci salezjanów z krakowskiej Łosiówki próbowała odpowiedzieć podczas weekendu (25-27 stycznia), który spędzili w Skawie i Berlinie.

Już w piątkowy wieczór w oratorium klerycy spotkali się młodymi w Skawie. Osobne spotkanie było prowadzone dla chłopaków i osobne dla dziewczyn. Pytaliśmy się nawzajem czym jest szczęście i ukazywaliśmy drogi, do których może nas wezwać Pan. Wskazywaliśmy na różnorodności powołań – do małżeństwa, życia zakonnego, misyjnego, kapłańskiego i samotnego. Piątkowe spotkanie zakończyliśmy wspólną pizza.

W sobotę rano już o godzinie 9:30 współbracia stawili się w salkach kościelnych, aby spotkać się z ministrantami i lektorami na zbiórce. Później udaliśmy się na halę do miejscowej szkoły, aby rozegrać mecz z lektorami i ministrantami.

W sobotni wieczór rozpoczęliśmy świętowanie Uroczystości św. Jana Bosko. Podczas wieczornej Eucharystii ks. Tadeusz Mietła wygłosił okolicznościowe kazanie o ks. Bosko, oraz usłyszeliśmy osobiste świadectwo powołania dk. Marcina Pikora. Niedziela była dniem uroczystym, kiedy z całą wspólnotą parafialną w Skawie, świętowaliśmy odpust ku czci św. Jana Bosko. Podczas wszystkich Mszy świętych były głoszone kazania oraz inny współbrat dawał świadectwo swojego powołania. Również grupa 3 współbraci muzycznie animowała wszystkie Msze.

Natomiast grupa ośmiu współbraci wraz z ks. Dyrektorem udała się do Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie, aby wraz z Polakami tam mieszkającymi przeżywać zewnętrzną uroczystość św. Jana Bosko. Wyjazd miał również charakter powołaniowy, a Słowo Boże głosili ks. Dyrektor (bazylika św. Jana Chrzciciela) oraz dk. Michał Słojewski (bazylika św. Jana Chrzciciela oraz filie: Wedding oraz Spandau). Był tam również obecny seminaryjny zespół „Łoś Band” w składzie: dk. Krzysztof Jaskólski, dk. Paweł Bróż, dk. Józef Łysik, kl. Adrian Sroka, kl. Paweł Gulka oraz kl. Krzysztof Wasiak, który animował muzycznie Msze św., po każdej z nich dając również krótki koncert z utworami znajdującymi się na płycie „Wystarczy”. Wyjazd był także okazją, aby doświadczyć jak wygląda praca naszych współbraci z Polakami na emigracji, dowiedzieć się czegoś o sytuacji Kościoła w Niemczech oraz lepiej poznać i zobaczyć Berlin podczas nocnego zwiedzania.

Dziękujemy Bogu za ten czas i prosimy o nowe powołania do naszego Zgromadzenia. Bóg powołuje nas na różne sposoby i różnymi drogami prowadzi do świętości. Dzisiejszy świat potrzebuje świadectwa. Walczmy o świętość rodzin, wspólnot zakonnych, a przede wszystkim o swoją świętość. Wtedy na pewno nie zabraknie powołań, a nasze rodziny będą Bogiem silne.

Tekst: Maciej Sokalski SDB, Krzysztof Wasiak SDB
Foto: Krzysztof Papierz SDB, Adrian Sroka SDB

Fotorelacja