16 Wrz / 2019

Odpust w Mogile

W niedzielę 15 września udaliśmy się do opactwa cystersów w Mogile, aby uczestniczyć w obchodach odpustu Podwyższenia Krzyża świętego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił biskup Janusz Mastalski.

W bazylice cystersów w Mogile znajduje się ołtarz ze słynącym Krucyfiksem w którym to ojcowie posiadają relikwie drzewa Krzyża świętego. W ostatnich dniach wokół Uroczystości Podwyższenia Krzyża są one szczególnie adorowane przez mieszkańców Krakowa. Od najdawniejszych czasów, co roku,  na mogilski odpust zmierzają rzesze pątników, aby oddać hołd Krzyżowi Chrystusa. Suma odpustowa, w której uczestniczyła nasza wspólnota była sprawowana przed południem na placu świętego Jana Pawła II. W tym roku, pośród licznie zgromadzonych wiernych świeckich, reprezentacji bractw, dostojników kościelnych i państwowych odznaczała się też duża liczba sióstr zakonnych z krakowskich klasztorów.

Ksiądz biskup w skierowanym do pielgrzymów kazaniu wskazał na potrzebę wyboru prawdy w swoim życiu i na konieczność usilnego trwania w niej. Hierarcha apelował także, aby ta uroczystość stała się dla nas zachętą do podejmowania bez lęku wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność.

Odpust w Mogile jest ważnym wydarzeniem dla wspólnoty Kościoła w Krakowie, zatem cieszymy się, że jako jej część mogliśmy włączyć się we wspólne świętowanie.

Tekst: Jacek Banasiuk SDB
Zdjęcia: Damian Mackiewicz SDB