21 Lis / 2013

Warsztaty posługi wstawienniczej i charyzmatycznej w salezjańskim seminarium w Krakowie

_DSC0040Po raz pierwszy w Wyższym Seminarium Salezjańskim w Krakowie odbyły się warsztaty posługi wstawienniczej i charyzmatycznej. Poprowadzenia tego spotkania, na specjalną prośbę salezjanów, podjął się ks. dr Włodzimierz Cyran, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE. Przez trzy dni, od 18 do 20 listopada, członkowie wspólnoty salezjańskiej z Łosiówki oraz przybyli goście pochylali się nad wieloma tematami bezpośrednio związanymi z posługą charyzmatyczną we współczesnym świecie.

Program warsztatów, przygotowany przez ks, Cyrana, obejmował trzy popołudnia. Początek spotkania poświęcony został modlitwie wstawienniczej. W konferencji wprowadzającej zostały poruszone takie kwestie, jak sens, cel oraz rodzaje modlitw wstawienniczych. Nie pominęliśmy również praktycznych aspektów modlitwy wstawienniczej, w tym fenomenów pojawiających się na spotkaniach wspólnot charyzmatycznych. Tego dnia odbyły się również zajęcia praktyczne, które prowadził ks. Cyran, dzieląc się przy tym swoim kilkunastoletnim doświadczeniem. Pierwszy dzień zakończył wykład na temat charyzmatów według św. Pawła.

Drugi dzień upłynął pod znakiem modlitw o uwolnienie. Po wykładzie na temat posługi uwalniania w Kościele miały miejsce zajęcia praktyczne. Ważnym momentem był także moment, w którym uczestnicy warsztatów mogli zadawać pytania oraz dzielić się swoim doświadczeniami. Tego dnia na spotkanie wieczorne przybyli również członkowie wspólnoty MAMRE, którzy dali świadectwo swojej posługi względem innych osób. Na zakończenie wygłoszona została konferencja o poszczególnych charyzmatach. Dzień ten zakończyło spotkanie charyzmatyczne z modlitwami wstawienniczymi.

Ostatniego dnia warsztatów omówiliśmy temat ewangelizacji. Konferencja wprowadziła nas w definicję ewangelizacji, jej rozumienie w sensie ścisłym i szerokim oraz inne posługi jej towarzyszące. Ks. Cyran sporo uwagi poświęcił nauce kerygmatu i świadectwie. Konferencja o kerygmacie okazała się bardzo interesująca. Przypomniała nam tym samym, iż najlepszy schemat ewangelizacji został zapisany w Piśmie Świętym, które jak się okazuje wciąż trzeba nam poznawać i odkrywać.

Jak podkreślało wielu uczestników tego spotkania, warsztaty posługi wstawienniczej i charyzmatycznej były niezwykle ważnym doświadczeniem. Mogliśmy zapoznać się z treściami, które są niezbędne w tejże posłudze. Uświadomiliśmy sobie jak istotne jest zdobycie potrzebnej wiedzy, zapoznawanie się z dokumentami Kościoła, a nade wszystko otwieranie się na działanie Ducha Świętego, który wciąż przynagla nas do głoszenia Ewangelii, szczególnie wśród ludzi młodych.

Tekst: Paweł Figura SDB
Foto: Krzysztof Trojanowski SDB

One thought on “Warsztaty posługi wstawienniczej i charyzmatycznej w salezjańskim seminarium w Krakowie”

  1. Charyzmatem zgromadzenia salezjańskiego jest wychowanie i ewangelizacja dzieci i młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Warto o tym pamiętać, zanim zamieni się nasze szkoły, oratoria, centra sportowe, służbę liturgiczną itp. na zjazdy Mamre. Coś niedobrego dzieje się w naszym zgromadzeniu. Niektórzy jeszcze nie zdążyli się zmęczyć tym, co w naszej duchowości i charyzmacie jest konieczne, a już szukają innych duchowości…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *