12 Lis / 2016

Niepodległa!

Marsze, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, biegi niepodległości, Msze święte… Polacy na wiele sposobów świętowali wczoraj dzień odzyskania niepodległości. A jak wyglądał on w naszej wspólnocie zakonnej?

Rano po Jutrzni, śniadaniu i kawie udaliśmy się na spotkanie przygotowane przez współbraci z IV kursu,  na którym mieliśmy okazję zaśpiewać hymn, wysłuchać patriotycznej poezji oraz dwóch wykładów przygotowanych przez Michała Słojewskiego SDB i Józka Łysika SDB. Pierwszy dotyczył wielkiego patrioty, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Podczas drugiego mogliśmy dowiedzieć się jak działał polski przemysł w XX w. Pojawił się również spontanicznie trzeci wykład, a raczej świadectwo, księdza Jana Krawca SDB, który zadeklamował wiersz, zapamiętany jeszcze z okresu młodości oraz opowiedział nam o swoich wspomnieniach. Na koniec tego spotkania odśpiewaliśmy Rotę. Po tej części naszych obchodów została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Na tym nie kończyło się nasze świętowanie, bowiem kilku przedstawicieli naszego seminarium udało się do Warszawy na Marsz Niepodległości. Jeden z nas udał się również na Krakowski Bieg Niepodległości, by razem z mieszkańcami Krakowa uczcić ten dzień przebiegając symboliczne 11km.

Wieczorem natomiast spotkaliśmy się przed telewizorem, ponieważ polska reprezentacja grała ważny mecz eliminacyjny z Rumunią. Pod koniec tego spotkania naszej radości nie było końca, gdy słysząc ostatni gwizdek Polacy prowadzili 3:0. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy świętowanie Dnia Niepodległości w naszej wspólnocie.

Tekst: Paweł Pełka SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

[srizonfbalbum id=52]