25 Maj / 2017

Warsztaty z ks. Bosko

„Wystarczy byście byli młodzi, abym was bardzo kochał” – mawiał ks. Bosko, pragnąc towarzyszyć chłopakom z oratorium w ich dorastaniu i dojrzewaniu do bycia uczciwym obywatelem i dobrym chrześcijaninem.

Charyzmat ks. Bosko nadal zachwyca i pociąga wielu młodych, którzy pragną naśladować Świętego Wychowawcę z Turynu. Jako salezjanie mogliśmy tego żywo doświadczyć w dniach 19 – 21 maja. Grupa młodych ludzi z różnych stron południowej Polski od kilku lat tworzy dzieło wychowawcze nazwane Obóz ks. Jana Bosko. Przybyli na Łosiówkę, aby spotkać ks. Bosko i zapoznać się z jego duchowością i systemem wychowawczym. W swej gorliwości i trosce o powierzone im dzieci postanowili zadbać o rozwój charyzmatu salezjańskiego w ich sercach.

Spotkanie miało charakter dnia skupienia, choć czasem dało się słyszeć od uczestników, że przeżywają rekolekcje. Piątkowy wieczór poświęcono na integrację z salezjanami organizatorami: Jarosławem Krzysztonkiem, Łukaszem Torbickim i Damianem Okrojem. Zadaniem tego wieczoru było odnalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego ks. Bosko? Refleksje były przeróżne i odwoływały się do życiowych doświadczeń młodych wychowawców. Następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i prośba o Ducha Świętego.

Sobota była dniem intensywnym: godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny, śniadanie i kawa. Następnie spotkanie z s. Leokadią Wojciechowską FMA, dyrektorką szkoły salezjańskiej w Krakowie. Siostra dzieliła się swym salezjańskim bogactwem wychowawczym oraz udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące systemu nagród i kar, organizacji czasu wolnego i regulaminów w systemie ks. Bosko. Potem było spotkanie z panią Anną Furą w Saltromie. Nastepnie obiad oraz zwiedzanie misyjnego świata w Wioskach Misyjnych. Popołudnie upłynęło pod znakiem rozumu, religii i miłości. Eucharystia, podczas której ks. Wojciech Strzelecki SDB mówił o rodzinności i gałęziach Rodziny Salezjańskiej. Sobotni wieczór był podsumowaniem oraz wspólnym uwielbieniem Boga przez śpiew i agapę. Na koniec modlitwa oraz tradycyjne słówko na dobranoc. Warsztaty wychowawcze zakończyły się niedzielną uroczystą jutrznią z salezjanami.

Warto zapamiętać słowa siostry Leokadii, że nie ma trudnej młodzież (ks. Bosko nigdy tak nie mawiał). Jest młodzież z trudnościami, biedna i potrzebująca. Każdy problem jest wyzwaniem. Młodzież jest tym bardziej wymagająca, im więcej wyzwań stawia wychowawcom. Do młodzieży należy iść z miłością bezwarunkową. W końcu ks. Bosko powiedział, że „wystarczy abyście byli młodzi”. To jest jedyny warunek, by iść i głosić młodym Jezusa.

tekst: Damian Okroj SDB
foto: Bartek Szczepanik & Kasandra Milios

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *