14 Cze / 2017

Z błogosławionymi Oratorianami

W  weekend, 9-11 czerwca, współbracia z wrocławskiej inspektorii udali się do Poznania, gdzie rodzina salezjańska wraz z młodzieżą z całej Polski świętowała obchody 75 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionych oratorianów. Główne uroczystości odbywały się w sobotę, jednak część młodzieży wraz z opiekunami do stolicy Wielkopolski przybyła już w piątek na tzw. Oratoriadę, czyli spotkanie oratoriów z inspektorii wrocławskiej.

Sobota była dniem spędzonym w bardzo salezjańskiej atmosferze. W samo południe odbyła się Msza święta, której przewodniczył ks. Generał Angel Fernandez Artime. Po niej odbyły się koncerty, po których grupy, które przybyły świętować mogły zwiedzać miejsca związane z bł. Piątką Poznańską. Zobaczyli oni oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu, gdzie wychowywali się Ci, których nazywamy Wiernymi do Końca. Tradycyjne wieczorne słówko miało miejsce w Forcie VII, gdzie Franciszek Kęsy, Jarogniew Wojciechowski, Edward Kaźmierski, Edward Klinik i Czesław Jóźwiak byli przetrzymywani. Oprócz zadumy nad losami i piękną postawą młodych chłopaków nie brakowało oczywiście radości i zabawy, które są przecież ważnym elementem salezjańskiego wychowania.

Całość spotkania zakończyła Msza św. odprawiona w kościele przy ul. Wronieckiej. W przeciągu tych dni młodzież miała okazję przybliżyć się do błogosławionych oraz prosić ich o wstawiennictwo w różnych sprawach. Wielkim świadectwem dla uczestników zjazdu było spotkanie z rodzinami błogosławionych które również zebrały się podczas uroczystości.

tekst: Paweł Pełka SDB
Foto: Adrian Sroka SDB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *