16 Cze / 2017

Odkrywając błogosławionych

W ostatnim czasie, w Rodzinie Salezjańskiej, bardzo wiele mówi się o błogosławionych Oratorianach z Poznania. Nic w tym dziwnego, gdyż w tym roku przypada jubileusz 75 lat od męczeńskiej śmierci jaką ponieśli nasi wychowankowie. W tym kontekście w naszej wspólnocie, w dniu 13 czerwca, odbyło się spotkanie z ks. Arturem Świeżym SDB – kierownikiem archiwum inspektorii krakowskiej.

Ksiądz Artur nie tylko przybliżył nam postacie błogosławionych Oratorianów, ale w dużej mierze skupił się na środowisku w jakim wzrastali mężni patrioci. W swoim wystąpieniu nakreślił rys dzieła salezjańskiego w Poznaniu. Opowiadał o jego początkach, wyzwaniach i zadaniach jakie stały przez pierwszymi salezjanami.

Środowisko kształtuje młodego człowieka. Wraz z Księdzem Arturem poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, co naszych wychowanków doprowadziło do świętości i jaki wkład mieli w to salezjanie z ulicy Wronieckiej w Poznaniu. Wypowiedzi były uzupełnione prezentacją zawierającą unikatowe zdjęcia z czasów dwudziestolecia międzywojennego pochodzącymi z archiwum w Krakowie.

Akacjusz Cybulski SDB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *