10 Lip / 2017

Podróż do korzeni

W życiu każdego Salezjanina można odnaleźć pewne niesamowite, wyjątkowe chwile, które determinują jego zachowania, postawy, decyzje. Jedną z takich chwil jest niewątpliwie złożenie profesji wieczystej, a więc przyrzeczenie Bogu, że już na zawsze będzie żył w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie w Zgromadzeniu Salezjańskim. Jednak aby dobrze się do tego wydarzenia przygotować, potrzeba chwili wyciszenia, zastanowienia się nad sobą, nad swoim ostatecznym wyborem pójścia za Chrystusem w stylu księdza Bosko. Po prostu potrzeba rekolekcji.

Tegoroczne rekolekcje przygotowujące do złożenia ślubów wieczystych odbyły się na Colle don Bosco we Włoszech, miejscu szczególnym dla każdego Salezjanina, gdyż jest to miejsce narodzin księdza Bosko. Każdy z młodych zakonników mógł na własne oczy zobaczyć, jak z małego, wiejskiego, bardzo ubogiego domku, rozrosło się ogromne dzieło salezjańskie. A było co oglądać! Nie licząc wspomnianego domku księdza Bosko, rekolektanci mogli zobaczyć przepiękną bazylikę na Colle don Bosco; domy, szkołę i seminarium w Chieri, w których ksiądz Bosko żył i pobierał nauki, przygotowując się do życia kapłańskiego; a także, a może przede wszystkim, wspaniałe dzieło na Valdocco w Turynie, poczynając od malutkiej szopy pana Pinardiego, na wspaniałej, monumentalnej bazylice poświęconej Maryi Wspomożycielce kończąc. Dotknięcie źródeł salezjańskiego charyzmatu i uświadomienie sobie Bożego działania we wszystkich dziełach księdza Bosko, niewątpliwie przyczyniły się do umocnienia i ugruntowania powołania każdego z młodych zakonników.

Przewodnikiem po ścieżkach poznawania na nowo księdza Bosko był ksiądz Franciszek Krasoń SDB, dyrektor wspólnoty San Tommaso z Rzymu. Przez bardzo dobre konferencje, głęboką znajomość charyzmatu salezjańskiego, otwartość i serdeczność, zyskał wiele sympatii i na pewno zrobił wszystko, by dobrze przygotować dwunastu Salezjanów do profesji wieczystej.

Po zakończonych rekolekcjach znalazł się czas, aby odwiedzić Rzym, gdzie wielką gościnnością i serdecznością wykazali się współbracia na stale mieszkający czy to w Domu Generalnym czy na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Ponadto była możliwość zwiedzenia Wiecznego Miasta, a największą popularnością cieszył się oczywiście Watykan z Bazyliką Świętego Piotra na czele, ale także Katakumby świętego Kaliksta, Koloseum czy Panteon.

Profesja wieczysta młodych Salezjanów już niebawem, polecajmy ich zatem opiece Matki Bożej Wspomożycielki i Księdza Bosko, aby byli wierni temu co zamierzają ślubować i na zawsze służyli Bogu z otwartym sercem. A są to: Paweł Bróż, Marcin Pikor i Roman Tsyganiuk z inspektorii krakowskiej; Łukasz Burnicki i Jakub Marek z inspektorii pilskiej; Akacjusz Cybulski, Artur Liashneuski, Józef Łysik i Michał Słojewski z inspektorii warszawskiej oraz Marcin Giemzik, Krzysztof Jaskólski i Marek Majewski z inspektorii wrocławskiej.

Tekst: Michał Słojewski SDB
Foto: Redakcja

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *